Версія для друку

Дитячий будинок в Корці

19 червня 2021 by 0 Comment Книга пам'яті Корця 170 Views
Дитячий будинок в Корці
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Створення незалежної України після Першої світової війни було просякнуте великою єврейською кров'ю, яку пролили противники євреїв, заколотники Петлюри і їм подібні.

У той час, коли відбулися ці жахи, бої між більшовицькою Росією та Польщею закінчилися - і кордон було проведено в районі міста Корець. Як прикордонне місто, він містив безліч біженців, які поневірялися і втекли з Росії та України.

Корець слугував транзитною зоною для цих біженців до Польщі і в усі частини світу. Багато заблудлих дітей, які пережили погроми, поневірялися разом з цими біженцями.

Серце здригнулося побачивши цих нещасних дітей. Без батьків (більшість з них навіть не пам'ятали імен своїх батьків) у них не було притулку і даху над головою.

Щоб в якійсь мірі полегшити важку і жорстоку долю цих дітей-сиріт, група жалісливих євреїв, корецьких активістів, ініціативних і творчих активістів піднялася і кинулася їм на допомогу.

Це були щедрі люди: Ашер Тоббін, місіс Соня Тоббін, Мордехай Фінкельштейн, Ар'є Брудер, місіс доктор Зейтліна, Маня Хершенхорн, Соня Сераліс, Айзек Шнайдер, Герцль Йохт, Ашер Кліфельд, Ліза Шнайдер, Соня Рейцберг, Муніа Спайдер. Песах Шацігал, Хая Шмуельсон, Мордехай Накопичує, Йехусуа Рейссер, Ашер Блабштейн (який служив бухгалтером) і автор цих рядків.

Невпинно і з величезними зусиллями вони взялися за створення та утримання «притулку», щоб підтримувати і підбадьорювати цих дітей, а також створювати дах над їх головами.

У прикордонному місті Корець, в бідної громади, ослабленої і зруйнованої після Першої світової війни, не було коштів на утримання установи. Але завдяки зусиллям і самовідданості активістів, які доклали чимало зусиль, щоб не кинути цих втрачених сиріт, установа змогла існувати гідно.

Вони шукали всілякі джерела доходу - пожертвування, банкети, кампанії зі збору коштів, які нав'язувалися жителям бідного міста, і звернення по різним благодійним організаціям і філантропам в Сполучених Штатах. Таким чином вони зібрали необхідні кошти, щоб нагодувати дітей, одягнути їх взимку в теплий одяг, опалювати будинок і, найголовніше, дати їм необхідну освіту.

Виховна робота проводилася з великим ентузіазмом вчителями: Симой Кранцберг, Рейчел Мізіріцскі, Фрідою Касельман, Чайкою Гахман і Зірале Шнайдер. У школу «Тарбут» приймаються діти старше дитячого садка. Але в основному ми подбали про те, щоб навчити їх професії і тим самим дати їм незалежність. Діти були зайняті плотницкою справою, шиттям і фотографією.

Багато сиріт були усиновлені бездітними сім'ями в США. Ці діти добре виконали свій обов'язок і перевели кошти в «дитячий будинок», де виросли і отримали освіту.

Установа розташовувалося в одному з корпусів на вулиці Костюшка, в ньому виховувалося близько 70 дітей-сиріт. Більшість з них іммігрували до Ізраїлю.

Заклад було зруйновано з початком Голокосту, і більшість активістів померли. Ці рядки стануть пам'ятним подарунком для цих щедрих людей, які з безмежною відданістю змогли з гідністю зберегти цю важливу установу.

Із книги пам'яті Корця, Тель-Авіві, 1959. Автор оригіналу Доктор Яків Волах. Перекладено з івриту, їдишу korets.com.ua.