Версія для друку
Вівторок, 02 листопада 2021 11:52

Водолікарня Корець - Корецька обласна лікарня відновного лікування

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Заклад, відкритий на базі колишньої ЦРЛ, пройшов довгий шлях становлення і довів, що потрібен людям. Бо процедури, які тут пропонують, допомагають не тільки оздоровлюватися, зміцнювати свій організм, а й боротися із тяжкими недугами. Багато пацієнтів, які приїздять до Корця роками, справедливо вважають, що саме завдяки отриманому лікуванню вони живуть і можуть насолоджуватися життям.
 
З історії
Корецька обласна лікарня відновного лікування (на той час Корецька обласна фізіотерапевтична лікарня) розпочала роботу в далекому 1979 році. Першого березня було підписано наказ МОЗ України про відкриття цього закладу, а 27 грудня він вже приймав перших пацієнтів. Лікарню на 100 профільних ліжок відкрили на базі колишньої Корецької ЦРЛ, яка на той час переїхала у новозбудовані корпуси.
 
Особливих умов для хворих тут не було (адже приміщенням, де її розмістили, вже тоді виповнилося більш ніж півстоліття), хоча перспективи для оздоровлення населення вражали. Унікальні кліматичні умови, а головне – насичена радоном місцева вода дозволяли лікувати цілий спектр захворювань, на першому місці серед яких – хвороби опорно-рухового апарату, шкіри, серцево-судинної й нервової систем.
 
Першим головним лікарем здравниці став П.Г. Ничипорук, він очолював заклад від його відкриття до грудня 1994 року. Після нього лікарнею керував О.М.Бенедюк, а починаючи з березня 2001 року її очолює лікар вищої категорії Анатолій Миронець.
 
– Ще в 1969-1975 роках лікар-невропатолог Опанас Іванович Данильчук випробував місцеву радоново-азотну воду на хворих неврологічного профілю, – розповідає Анатолій Іванович. – За висновками Одеського інституту курортології (а дослідження проводили ще у 60-х роках минулого століття) наша вода містить 30 одиниць Махе радону та 97,6% азоту. Така помірна концентрація радону, низька мінералізація води й достатня насиченість азотом є прекрасними факторами для лікування хворих. За лікувальними властивостями наша вода аналогічна воді відомого грузинського курорту Цхалтубо.
 
На момент відкриття лікарня мала чотири відділення: неврологічне, терапевтичне, ортопедо-травматологічне, а також фізіотерапевтичне з окремою бальнеологією. Сьогодні структура трохи змінилася – у лікарні функціонують фізіотерапевтичне, терапевтичне і травматологічне відділення. У складі травматологічного відділення є неврологічні палати. Але в майбутньому, запевняє керівник закладу, тут планують знову відкрити повноцінне неврологічне відділення на 25-30 ліжок. Та є ще одна відмінність: якщо раніше сюди за путівками прибувало до сотні хворих, то зараз держава забезпечує пільгове лікування тільки половині цієї кількості пацієнтів.
 
– Тобто ми можемо прийняти 50 осіб за путівками і 30-35 пацієнтів лікуються платно, ці кошти надходять на спецрахунок, за них проводимо всі поточні ремонти, платимо заробітну плату частині працівників, забезпечуємо харчування хворих тощо, – пояснює головний лікар.
Всі лікарі – прекрасні професіонали
Колектив поважає свого очільника, а пацієнти називають його не інакше як наш рятівник.
 
– Тут всі лікарі хороші, уважні, прекрасні професіонали, – розповідають пацієнти. – Але Анатолій Іванович особливий. Він завжди все побачить, дасть хорошу пораду і перевірить, чи виконуємо його настанови. Він уважний до кожного і дуже вимогливий до працівників. Але разом із тим розуміючий, відповідальний і наполегливий.
Анатолій Миронець, який і сам родом із Корця, вже 18 років керує закладом. Він очолив лікарню 1 березня 2001 року, прийшов сюди по переведенню з Корецької центральної районної лікарні. До того встиг побувати на багатьох посадах – після закінчення Тернопільського медінституту працював лікарем Межирицької номерної лікарні, потім – заступником головного лікаря цього ж закладу. За якийсь час перейшов на посаду травматолога Корецької центральної районної лікарні, а потім і там став заступником головного лікаря.
 
– Коли я прийшов у цей заклад, у ньому перебувало до 40-45 хворих на 75 бюджетних ліжок. Слабо функціонувало опалення, водопостачання не було, свердловина не працювала. Матеріальна база на той час була майже нульовою плюс заборгованість за комунальні послуги, – пригадує Анатолій Миронець. – Люди вже не дуже сюди їхали. Тому перша вимога, яку поставив перед колективом, була згуртуватися і працювати над тим, щоб створити відповідні умови для перебування хворих.
Насамперед ми вирішили відремонтувати всі приміщення і почали з їдальні, якої в лікарні, по суті, не було. На сьогодні провели поточні й капітальні ремонти в усій лікарні: палати відремонтовано, двері поставлено, більшу частину вікон також. Замінили практично всю фізіотерапевтичну апаратуру, ванни, меблі – майже все. Зараз не маємо проблем із хворими – наплив людей великий.
 
На майбутнє головний лікар планує не тільки відкрити неврологічне відділення, а й розширити бальнеологію, зробивши її окремим підрозділом лікарні.
– Якщо вдасться збудувати новий корпус на місці старого, який вже давно вимагає знесення, то ми зможемо і кількість ліжкомісць збільшити, і штат розширити, – каже він.
 
У кабінеті керівника обласної лікарні відновного лікування багато відзнак. Тут є грамоти і подяки від обласної ради, районної ради, адміністрації, від міністра охорони здоров’я. Але головним досягненням він вважає реальні, конкретні справи. Наприклад, допомогу з розвитку лікарні.
 
– Найболючіше питання ми вирішили завдяки начальнику обласного управління охорони здоров’я Юрію Осіпчуку, – каже він. – Він посприяв тому, що змогли замінити дах у фізіотерапевтичному відділенні. Так само, за державні кошти, замінили дах і повністю реконструювали котельню. А на поточні ремонти, на нову апаратуру намагаємося заробляти самі. Восени і взимку закуповуємо матеріали, а тільки настає тепло - беремося за справу. У цьому році на капітальні видатки нам поки що не виділили нічого, сподіваюся, що довгоочікувані кошти на подальшу заміну дахів та 30% вікон невдовзі надійдуть. Велика надія і на наших спонсорів. Так склалося, що я не тільки лікую людей і керую колективом, а й все життя займаюся будівництвом. Це тривалий, але необхідний процес.
 
Тут лікують комплексно
Показами для лікування в обласній лікарні відновного лікування є хвороби суглобів, м’язів, хребта (остеохондрози, спінальні грижі, деформуючі остеоартрози, ревматоїдні артрити, артрити і поліартрити нетуберкульозної етіології, бурсити, тендовагініти, посттравматичні артрозо-артрити, контрактури тощо), переломи, опіки шкіри в стадії рубцювання, псоріази, нейродерміти, подагра і подагричний артрит. А також деякі серцево-судинні, гінекологічні та неврологічні захворювання, зокрема, віддалені наслідки черепно-мозкової травми і гострого порушення мозкового кровообігу.
 
Є й протипокази – психічні розлади, новоутворення, туберкульоз, вагітність, а також фіброміома матки у жінок. Вікова категорія пацієнтів досить широка – від дітей до людей похилого віку. Втім, віковий рубіж також є – радонові навантаження не рекомендуються пацієнтам за сімдесят.
 
Загалом тут пропонують цілий спектр лікувальних послуг і практикують комплексний підхід до оздоровлення пацієнтів. Проводять і унікальні для області процедури.
 
– Ми відпускаємо не тільки радонові, а й хвойні, гліцеринові ванни, – розповідає Анатолій Іванович. – Маємо фітобочку, де використовуємо ефірні олії понад 300 різних лікувальних трав, інфрачервону кабінку, гідрованну, підводний душ-масаж, апарат підводного витягування хребта. Незабаром плануємо добудувати ще один, об’ємніший басейн, де подібні процедури одночасно будуть приймати 4-5 пацієнтів. Паралельно з бальнеологічним, фізіотерапевтичним лікуванням, масажами, мануальною, магнітолазерною і механотерапією проводимо й повну медикаментозну терапію, чим кардинально відрізняємося від звичайних лікувальних закладів або санаторіїв. Тому так і називаємося: лікарня відновного лікування.
 
У санаторіях не дуже хочуть займатися медикаментозним лікуванням. Ми ж працюємо як звичайний лікувальний заклад плюс бальнеологічна здравниця. До лікування одного пацієнта залучаємо цілу групу спеціалістів. Наприклад, над остеохондрозами, спінальними грижами спільно працюють ортопед-травматолог і невропатолог. Так само паралельно спостерігають хворих після інсульту, пацієнтів з контрактурами. У нас є терапевт, гінеколог, стоматолог, масажисти. Увесь колектив дуже дружний та цілеспрямований, ми справжня команда, але я все одно не втомлююся повторювати: «Ми працюємо для людей». Адже для того, щоб у нас завжди були пацієнти, треба забезпечити їм нормальне ставлення, нормальні умови і нормальне лікування.
 
Серце лікарні
Нині у закладі трудиться 87 працівників, п’ятеро з них – лікарі. Це стабільний, дружний, згуртований колектив, у якому майже немає плинності кадрів.
Фізіотерапевтичне відділення тут називають серцем лікарні. І це насправді так, бо основна маса лікувальних послуг надається саме тут.
 
– Це гідрованна, а там – підводний душ-масаж, з іншого боку – витяжка, – пояснює старша медсестра фізіотерапевтичного відділення Ольга Федорчук, проводячи екскурсію. – Ось тут вже набирається басейн для підводного витягування хребта. У нас проводяться в основному електро-, бальнеопроцедури, масажі, обгортання, різноманітні теплолікувальні процедури, інгаляції, електрофорез, діодинаміка, магнітотерапія, – перелік процедур великий. Зокрема, фіточаї готують для кожного хворого індивідуально, а сировину для них збираємо самостійно. Дуже популярна механотерапія, ЛФК, маємо три дошки Євмінова. Майже стовідсотково пацієнти охоплені різноманітними методами лікування, і результати завжди хороші. Серед найбільш популярних, впроваджених тільки у нас процедур - витягування кульшових суглобів при коксартрозах, електрофорез із нікотиновою кислотою, який призначається при оніміннях у кінцівках. Обгортання відварами трав теж дуже поширені, вони допомагають при контрактурах, деформаціях суглобів. Завдяки теплу і рослинній витяжці підвищується рухливість у суглобі, знімаються болі, набряки. Найчастіше робимо обгортання із відваром вівсяної соломи, а при набряках кінцівок нерідко застосовуємо відвари брусниці, ромашки та звіробою.
 
– Я працюю у цій лікарні від її відкриття, – додає медсестра фізкабінету Ніна Стецюк. – Проводжу різноманітні фізіопроцедури, але особливо хотіла б виділити фітобочку, яка допомагає покращити імунну систему, кровообіг і має загальнозміцнювальну дію. Ми наповнюємо її ефірними оліями, які підбираємо залежно від конкретних показів. Це може бути і ялівець, і м’ята, й лаванда, і лимон. Поряд знаходиться інфрачервона кабінка, після відвідування якої у пацієнтів знімаються запальні процеси, зменшується біль у спині та суглобах.
 
Завідувачка травматологічного відділення Людмила Кимак поділилася тонкощами своєї роботи, наголосивши, що більшість її пацієнтів відвідують заклад неодноразово, адже лікування приносить дуже хороші результати. А керівник терапевтичного відділення Олександра Пастух наголосила, що за останні роки працівники лікарні дуже багато зробили для поліпшення комфортних умов перебування хворих.
 
– Завдяки адміністрації, працівникам відділення, господарській службі всі палати у нас вже відремонтовано, – каже вона.
 
Головна медична сестра лікарні Валентина Черпицька також задоволена – між відділеннями побудовано перехід, і ні хворим, ні медперсоналу не потрібно виходити на вулицю.
Хоча навіть прогулянки тут можуть бути цілющими, адже з ініціативи головного лікаря посаджено живопліт із ялинок і створена ціла ялинкова фітоалея. Особливо красивий такий ландшафтний дизайн взимку, коли припорошені снігом хвойники нагадують справжню зимову казку.
 
Вже чотири десятиліття до Корця прямують хворі з усієї України. Свого часу тут лікувалися пацієнти з найвіддаленіших куточків колишнього Союзу, і навіть з-за кордону. Всі, хто відвідав цей заклад, задоволені ефектом від отриманих процедур, професіоналізмом лікарів і уважним, турботливим ставленням середнього та молодшого медперсоналу. Не залишається непоміченою й особлива, можна сказати, домашня атмосфера, яка допомагає забувати про хвороби та насолоджуватися ефектом від цілющих ванн, масажів і обгортань.
 
Якщо ж говорити про майбутнє подібних закладів, то перш за все потрібно задуматися про їхню подальшу перспективу. На цей час Корецька водолікарня потребує особливої уваги з боку влади, додаткових інвестицій і термінового розширення – люди прагнуть тут лікуватися, але місць для усіх бажаючих, на жаль, не вистачає.
 
Неля ЗАБОЛОТНА
 
Джерело: Газета "Медичний вісник+"
Прочитано 396 разів Останнє редагування Вівторок, 02 листопада 2021 12:04
Корець сьогодні

Останні з Корець сьогодні